Prihlásenie:     Vytlačiť stránku Pošli odkaz e-mailom

Bollo

Bollo - foto poster

Bollo
Bollo pestuje k hudbe veľmi blízky vzťah už od útleho detstva. Keď má asi tri roky sa sám naučí hrať na fúkacej harmonike.

Biografia

Neskôr dostane od krstných rodičov malý elektronický akordeón ruskej výroby, ktorý vo svojich dvanástich ako zdatný rádioamatér do šrôbika rozoberie, a začína objavovať čaro tajuplných elektronických oscilácií. Odtiaľ je už len malý krôčik k tomu, aby sa na stredoškolskom internáte prostredníctvom spolužiaka po prvý krát zoznámil s elektronickou hudbou, ktorá ho úplne pohltí. A tak prichádzajú prvé hudobné výtvory vo vtedy vychytenom programe Fast Tracker.

Bollovu rannú tvorbu najviac ovplyvňujú umelci ako Armand Van Helden, Reel 2 Real, Olga, Armando, Orbital, Cold Cut neskôr Etienne De Creci, Alex Gopher a mnoho, mnoho ďalších.

Postupom času sa paralelne s Bollovým hudobným vývojom zdokonaľuje aj technické vybavenie jeho štúdia. Od roku 2001 začína svoju tvorbu prezentovať live na rôznych akciách po celom slovensku ako aj v rámci radio shows, napr. ClubLab (Fun radio), Extáza (Frontinus), Český Rozhlas Plzeň. V rovnakom čase si ho počas live hrania na Sunshine Clubbingu všimne zakladateľ Whitetape bookingu DJ Jay a nasleduje ďalšia etapa Bollovho pôsobenia v hudobnej sfére ...

V roku 2002 spolu s priateľom a kolegom Dj Jay sformovali project Violetwins. Celý projekt bol vytvorený veľmi spontánne. V snahe vytvoriť niečo nové a zaujímavé nasledoval Djs set s live syntetizátormi, samplami, rovnako ako Bollowa vlastná produkcia, čo viedlo k jeho prvému releasu v rámci slovenskej kultovej elektronickej kompilácie BeeFree - Five Elements.

V roku 2005 sa Bollo presťahoval do Írska kde sa postavil za gramofóny a kombinácia s jeho produkčnými schopnosťami sa mu zúročila v originálnom mixe jeho tracku „The Beginning of Days“ na kompilácii ruského labelu "Summer Breeze".

V súčasnosti býva opäť na Slovensku. Bollo si pravidelne udržiava svoje zručnosti deň čo deň v jeho ever-groovy produkcii. Pravidelne hráva v rámci klubovej noci CityGrooves a nedávno si založil aj vlastný label "Soluble Recordings".

Diskografia

1996:
ROH (promo EP)
1997:
Drive a Car (promo EP)
1998:
Radio  World (promo EP)
2000:
Monolyth EP (promo)
2001:
Promo 2001 (promo)
2003 :
Recognise EP (promo)
Bollo – Final Snooze (Original Mix) / BeeFree – Five Elements (Compilation)
2007:
Bollo – The Beginning Of Days (Original Mix) / Summer Breeze / Mixes By Dj Alex Boguslavsky (Compilation)
2009:
Jay West – Power To Create (Bollo RMX)  / Blockhead Recordings
Magnus Wedberg – Brooklyn (Bollo RMX)  /  Blockhead Recordings
Jeff Haze – House Calls (Bollo RMX) / Greenhouse Recordings
Jeff Haze – On The Roads Again / Greenhouse Recordings
Bollo – Nocturnal EP   / Pin-Up Recordings
Bollo – Deep Town  /  Elemental Music
Bollo – Universe  /  A Must Have Records
Bollo – The June Theme  /  Liquid Grooves
2010:
B. Original – New Jersey Nights (Bollo RMX)  / Pin-Up Recordings
Victor John Junior – Smoke In The Bedroom (Bollo RMX) / Pin-Up Recordings
Victor John Junior – Smoke In The Bedroom (Bollo Moody Mashup RMX)  / Pin-Up Recordings
DJ Bene – One Step Beyond (Bollo RMX) / Greenhouse Recordings
Bollo – Gimme Some  / Pin Up Recordings
The Supersonixxx – One Desire (Bollo RMX) / Liquid Grooves
Jake Childs  - Friends With Benefits (Bollo RMX) / Pin Up Recording

Rozhovor

Ako dlho produkuješ? Aké boli začiatky?

Začalo to pred nejakými 13 rokmi, keď ako som sa ako stredoškolák na internáte dostal k tanečnej muzike. Bolo to vtedy niečo úplne nové a dosť ma to chytilo. Pásky na ktoré som si pravidelne nahrával reláciu BPM (neskoršie Clublab) na vtedajšom rádiu Ragtime mám v archíve dodnes. Bolo to pre mňa až také magické, strašne ma to bavilo. Spomínam si na to keď som stál v 96tom pred Účkom v tridsaťmetrovej šóre asi 2 hodiny na Darrena Pricea z Underwolrd. Narvaný klub, vonku zima -20 a oni púšťali dnu len keď niekto vyšiel von. Mne to však vôbec nevadilo a napokon tá atmosféra vo vnútri stála za to. Vždy som bol dosť hudobne založený (narozdiel od zvyšku mojej rodiny... neviem po ktorom mojom predkovi som to zdedil, každopádne som mu za to veľmi povďačný :D ) a tak prirodzene prišli prvé pokusy niečo vlastné vytvoriť. Vtedajšie podmienky na produkovanie hudby sa s tými dnešnými vôbec nedajú porovnávať, hardware bol veľmi drahý a málokto si ho mohol dovoliť a tak som ako väčšina mladých producentov začínal tvoriť na tzv. "trackeroch" (Fast tracker, Impulse Tracker) ktoré bežali pod DOSom. V porovnaní s dnešným luxusným software to bola doba kamenná no aj napriek tomu mi nechýbal entuziazmus. Tieto časy mi aj navzdory nedostatku informácií ohľadom produkovania elektronickej hudby dali dobré základy, bola škola typu "pokus-omyl".

Prešiel si od vtedy nejakým štýlovým vývojom?

Počas svojho vývoja som si vyskúšal vpodstate väčšinu elektronických žánrov od house cez techno, breakbeat, drum'n'bass, downtempo až po ethno ale aj ne-elektronických :), keďže mám rád muziku ako takú. Vyrastal som na starej klasike ako napr. Armand Van Helden, Daft Punk, Etienne De Crecy, Jeff Mills , Deep Dish, Leftfield, Kruder&Dorfmeister, Goldie ci Sven Vath a to všetko samozrejme formovalo aj môj hudobný vývoj. Všetko čo som dodnes vyprodukoval mám v archíve. Sú tam aj nejaké downtempo veci, ktoré stále plánujem dať do nového šatu a vydať, pretože si myslím, že sa tam nájdu dobré nápady.

Hrávaš live, alebo iba ako DJ?

Isteže, popri produkovaní som  vždy chcel byť aj DJom a mať doma vlastné gramce. :) Keďže však žijeme na Slovensku a akákoľvek technika vždy stála majland, rozhodol som sa ísť jednou cestou a nejaký aktívnejší Djing musel pár rokov počkať. V lete 2001 sa moje demo CD dostalo do rúk chalanom z Clublabu a následne tam bolo odvysielané. Krátko na to som začal dostávať prvé hrania ako live act. V Tom istom roku ma počas hrania na Sunshine Celebration oslovil Jay s dnes už neexistujúceho Žilinského bookingu Whitetape a tak som sa stal jeho dlhoročným členom. ;) Posledných 6 rokov hrám už prevažne iba ako DJ, avšak nevylučujem že si niekedy dám opäť nejaký live act, ak bude mať niekto o to záujem.

Čo tvoje štúdio Robíš pesničky obklopený mašinkami alebo používaš hlavne PC?

Štúdio? Hm, myslíš tú moju spálňu plnú kadejakých káblov, krabičiek a iných rárohov?(podľa vyjadrenia ostatných príslušníkov rodiny) Asi tak nejak to u mňa vyzerá. Všade plno svetielok, tlačítok a knoflíkov. Ale na noc to vypínam, zdravý spánok je treba. Čo sa týka techniky, mám tam starý HW synth Yamaha CS1x, compressor DBX166XL, dva kontollery (BCR2000, KeyRig 25), 2 páry monitorov (PHONIC P8A, KRK RP5), sekvencer MAM SQ16, 2 mixpulty (MX 1064A, KAM KCM450), 2x TECHNICS SL1200 MK5, M-AUDIO FIREWIRE 410, TORQ, AKG K240, HD25 a pár ďalších drobností. Napriek tomu že disponujem nejakou troškou hardwaru, produkujem už väčšinou len čisto softwarovo pretože mi to príde flexibilnejšie. Počas svojho vývoja som si vyskúšal vpodstate všetky najznámejšie hudobné aplikácie a momentálne (napriek dlhoročnému váhaniu) som zakotvil pri Abletone, (+ pluginy) pretože sa v tom skutočne rýchlo robí. To je mňa dosť dôležité, keď prichádzajú nápady, aby som ich mohol rýchlo "zhmotniť". V podstate je však úplne jedno v čom robíš, je to aj otázka zvyku, nakoniec je to aj tak len nástroj. To že má niekto štúdio za "desať miliónov" z neho ešte nerobí producenta.

Ako robíš tracky? Máš nejaký návod?

To je dosť rôzne. Väčšinou už mám v hlave nejaký nápad alebo nájdem zaujímavý zvuk ktorý ma nejako inšpiruje. Povedzme že vymyslím nejakú melódiu a urobím z toho slučku. Pridám bicie, basovú linku, a počúvam čo si to ďalej pýta. Takto sa na to nabaľujú ďalšie stopy a keď už to znie ako solídny loop, začnem ho aranžovať, tak aby to malo začiatok, hlavný motív,  medzitým nejaký ten stoptime a záver. Skrátka urobiť zo začatej témy nejaký "príbeh".

Ako sa rodí spolupráca s labelmi, na remixoch, ..?

U mňa to začalo tým že som poslal niekoľko trackov zopár americkým labelom. Ozvali sami sa mi z Blockhead Recordings, či by som nechcel urobiť remix pre Jaya Westa. Samozrejme, dosť ma to potešilo a tak som sa trošku posnažil a ono to vyšlo. Odvtedy sa siete začali automaticky rozširovať, jeden z producentov na tom release má vlastný label (Pin Up Recordings/New Jersey) a napísal mi aby som mu poslal nejaké tracky. Zakrátko na to mi tam vyšlo EP. Neskôr sa ozvali ďalšie labely ako Greenhouse, Elemental, A Must Have Rec., Liquid Grooves a začali sa množiť aj ponuky na remixy. Tento stav v podstate zotrváva dodnes a teším sa z toho, akurát že niekedy neviem kedy to mám všetko robiť, keďže chodím normálne do roboty a produkovať hudbu zaberie minimálne toľko času ako jeden plnohodnotný job.

Tvoje ďalšie plány?

Momentálne pracujem na jednom z mojich snov, a to rozbehnúť vlastný label, ktorý som nazval Soluble Recordings.
Pripravujem prvé 3 releasy a akonáhle budem mať konkrétne dátumy, určite o tom poskytnem viac info. Okrem toho, mám viacero vecí ktoré čakajú na vydanie v blízkej dobe, takže ľuďom ktorých to zaujíma (vrelá vďaka za priazeň) odporúčam sledovať web, tlačovky budem určite posielať. Čo sa týka hrania, 14. augusta budem v Trnavskom Art Clube, 20. augusta v Martine. Rysujú sa aj nejaké hrania vonku ale zatiaľ mi nedali žiadne konkrétne termíny, takže to tu nebudem zbytočne nafukovať. :)

Koho by si z domácej a zahraničnej scény vyzdvihol?

Myslíš producenta, DJa, alebo všeobecne? Na Slovensku je nepochybne veľa ľudí ktorí si zaslúžia rešpekt už preto že sa snažia, kedže sme maličká krajina a je tu veľmi malé publikum pre akýkovek špecifický hudobný žáner ktorý sa vymyká mainstreamu. Mne osobne sa dosť páči čo robí Drahosh alebo Stratasoul. Taktiež fandím Maťovi Haberlandovi a Marošovi Glaubicovi aby im aj naďalej vydržal entuziazmus pri organizovaní Music Is Everyting, okrem toho som tiež počul od nich skvelú vlastnú produkciu. Zo zahraničnej scény môžem spomenúť napríklad talentovaného českého producenta DJa Arca či švédskeho producenta Magnusa Wedberga, ktorý nedávno dostal prezývku "swedish Joey Joungman".

Základné informácie

DJ pseudo:
Bollo
Pravé meno:

Tomáš Boleček

Vek:
neznámy
Hudobné štýly:
  • house
  • deep house

Kontaktné informácie

Web:
https://www.myspace.com/bollospace
E-mail:
neznámy
Telefón:
neznámy
ICQ:
neznáme
Skype:
neznáme

Sledujte novinky tohto DJa!

Pridať DJa do obľúbených - registrácia

Najbližšie vystúpenia

V systéme zatiaľ nie je evidované žiadne blízké vystúpenie tohto DJa.

Predchádzajúce vystúpenia

SUNSHINE MARA BEAT

Klub, dátum:
Kostolík (Liptovská Mara), 10.8.2012
Mesto, štát:
Ružomberok, Slovensko

Beefree 2012

Klub, dátum:
Letisko, 28.7.2012
Mesto, štát:
Piešťany, Slovensko

City Grooves

Klub, dátum:
Laser Arena, 24.2.2012
Mesto, štát:
Bratislava, Slovensko

Soluble Sessions

Klub, dátum:
Nu Spirit, 16.2.2012
Mesto, štát:
Bratislava, Slovensko

Back2Love - real house music xmas version

Klub, dátum:
Soľný mlyn - city club, 26.12.2011
Mesto, štát:
Prešov, Slovensko

Aktuálne príspevky v diskusiách

Aktuálne príspevky v komentároch

Bollo